URL Yönlendirmeleri Nasıl Olmalı? 301 - 410 - 404 Yönlendirmeleri

URL YönlendirmeleriSilinen içeriklerin Google’da sıralamanıza olumsuz etkisini ortadan kaldırmak web siteleri için her zaman bir sorunsaldır. Bu sorunu doğru şekilde çözmek, sitenizin değer kaybının önüne geçmesi açısından son derece önemlidir. Peki öyle ise URL yönlendirmeleri nasıl yapılmalı? Gelin sorunun cevabına beraberce bakalım.

URL Yönlendirmeleri: 301 mi 404 mü yoksa 410 mu?

Aslında yerine göre her biri kullanılabilir. Ancak nerede hangi yönlendirmeyi kullanacağınızı anlamanız için öncelikle bu yönlendirmeler ne anlam ifade ediyor bunu bilmemiz gerekiyor.

404 Yönlendirmesi

Bir arama sonucu 404 döndürüyor ise bu, o sayfanın bulunamadığı anlamına gelir. Bu sayfa ya web sitesinin yöneticileri tarafından kaldırılmıştır yada hiç var olmamıştır. Örneğin sosyaloq.com/hizmetlerimiz/seo/ diye bir sayfamız var ancak bizi arayan kişi /seo yazacağına yanlışlıkla /sebo yazdı. Yada bir sayfamızı kaldırdık ve herhangi bir yönlendirme vermedik. Bu durumda sayfa 404 çevirecektir.

301 Yönlendirmesi

301 yönlendirmesi kapanan bir sayfanın başka bir sayfaya yönlendirilmesi anlamına gelir. Bu konu oldukça hassas bir konudur. Rast gele kaldırdığınız bir sayfayı başka bir sayfaya bağlamamalısınız.

410 Yönlendirmesi

410 yönlendirmesini 404 ten farklı kılan ince bir nokta vardır. 410 yönlendirmesi ile siz bu sayfayı kaldırdığınızı açık bir şekilde ilan ediyorsunuz. Yani ‘’Bu sayfayı bilinçli olarak kaldırdık.’’ demiş oluyorsunuz.

Peki Hangi Durumda Hangi URL Yönlendirmeleri Kullanılacak?

Aslında yönlendirme tariflerini yaparken sorunun cevabını de kısmen vermiş olduk. Şimdi yapılacakları adım adım açıklayalım.

404 Sayfası Özellikleri

Öncelikle 404 çevirmeleri tek bir yere yönlendirmek için bir 404 sayfası yapın. Bu yanlış yazım yada sildiğiniz ama yönlendirmesini yapmadığınız sayfaları tespit etmenizi sağlayacaktır.

404 sayfası

Bu sayfada mutlaka yukarıda ana menü görünür olsun. Ayrıca bir arama kutusu da gelenlerin istedikleri içeriğe ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Ve tabiki küçük bir karşılama mesajı iyi olacaktır. ‘’Ops sanırım aradığınız içeriği bulamadık. İlgili bir arama yapmak ister misiniz?’’ Bu gibi bir mesaj ziyaretçilerin o sayfaya yerleştirdiğiniz search box’ta arama yapmaya teşvik edecektir.

404 Sayfalarını Bulma

404 sayfalarınızı tespit ederseniz hangi sayfayı nasıl yönlendireceğinizi bilebilirsiniz. Bunun için Google Search Console’a gidin. Kapsam/ Hariç Bırakılanlar’a tıklayın. Burada tüm hatalı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

search console 404 sayfaları

Bu sayfaların tespitini yaptıktan sonra sıra yönlendirmeye geliyor.

301 Yönlendirmesinde Dikkat Edilecekler

Artık güncelliğini yitirmiş veya çok az trafik alan sayfalarınız var ve bunlardan kurtulmak istiyorsunuz.

  • Öncelikle bu konuya benzer ve daha kapsamlı yazılarınız var mı buna bakın.
  • Köşe taşı içerikleri olarak nitelendirdiğimiz bu yazıların güncelliğinden emin olun.
  • Sonrasında ise eskidiğini düşündüğünüz, trafik almayan, güncelliğini yitirmiş yazılarını bu köşe taşı içeriği barındıran sayfanıza 301 ile yönlendirin.
  • Bunun için WP altyapısı kullanıyorsanız YOAST Premium yada Redirection eklentileri işinizi görecektir. Böylece arama yapan kişiler geldikleri sayfada da ilgili içerik bulacaklarından hemen çıkma oranlarınızda olumsuz bir durum ortaya çıkmayacaktır.
  • Konuyla ilgili ‘’İyi Bir SEO İçin İçerik Güncellemesi’’ yazımıza göz atmayı unutmayın.

İçeriği Tamamen Silme 410 Yönlendirmesi:

Bloğunuzda temizliğe devam ediyorsunuz ve bir de baktınız ki bazı içerikler sayfanın yapısı ile artık uyuşmuyor. Yönlendireceğiniz alakalı bir sayfa da yok. O zaman 410 yönlendirmesi yapmalısınız. Sayfa 404 çevirdiğinde bu o sayfanın bulunamadığı anlamına gelir. Ancak 410 döndürürse, bu içerik silinmiş demektir. 410 dönen sayfada Google bunun admin tarafından kasıtlı olarak yapıldığını bilecek ve bunu kusur olarak algılamayacaktır. Bu tip sayfaları Google dizininden daha çabuk kaldırır. Üzülerek söylemeliyiz ki Google size henüz 410 sayfalarını Search Console'da ayrı olarak raporlamıyor. Hala 404 tarama hataları arasında gösteriliyor.

URL Yönlendirmeleri Özet Bilgi

Yapmanız gerekenleri özetleyecek olursak.

  • Öncelikle 404 sayfalarını tespit edin ve bir 404 yönlendirme sayfası oluşturun.
  • 404 leri tespit ettikten sonra içerikleri benzer ve güncel sayfalarınıza 301 yönlendirmesi verin.
  • Eğer alakasız içerikleriniz var ise bunları silin ve 410 yönlendirmesi verin.

Tüm bu süreç sayfanızın Google tarafından daha sağlıklı taranmasını ve indekslemenizin düzgün olmasını sağlayacak ve SEO süreçlerinize olumlu katkı sunacaktır.

Teklif Al

VIEW ALL

Etiketler

TOP