Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Etmeniz Gereken Altın Kurallar

Merhaba. Belki dijital alemde sosyal medya yönetimine dair bir çok buna benzer yazı okumuşsunuzdur. Ancak yine de bunu diğerlerinden ayıracak bir çok unsuru yazıya katmaya çalıştık ve olabildiğince sade ve somut bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Bu yazıda işin inceliklerine dair püf noktalar bulacaksınız. Umarız faydalı olmuştur.

Sosyal Medya

Sosyal medya artık kaçınılmaz bir şekilde bizi kuşatır hale geldi. Özellikle yeni nesil zamanın büyük bir kısmını burada geçiriyor. Bir masanın çevresini dolduran insanlar zamanlarının bir kısmını konuşarak geçiriyor bir kısmını ise sosyal medyaya ayırıyor ve bu artık anormal karşılanmıyor. Dijitalleşmenin kaçınılmaz gerçeği: Artık sosyal medya mecralarında ikamet ediyoruz. Bu durum sosyal medyayı inanılmaz cazip bir pazarlama ortamına çeviriyor. Bu fırsatı değerlendirenler satış kanallarına yeni bir tanesini ekliyor ve gelişiyor.sosyal medya nasıl yönetilir?

Peki Ama Nasıl?

Günümüzde hemen her firma sosyal medyayı bir zorunluluk olarak görüyor. Bunun için bazıları sosyal medya danışmanlığı hizmeti alıyor bazıları ise kendi bünyesinde sosyal medya yöneticisi çalıştırıyor. Ancak çoğu zaman kavramın altı boş kalıyor. Hesapları yönetenler neyi nasıl yapacağı konusunda ya tereddütler yaşıyor yada bilmiyor. Her platformun olduğu gibi sosyal medyanında kendine özgü kuralları var.

Gelin teker teker bakalım.

Kurumsal Sosyal Medya Görünümü

Sosyal Medyanızda İsim Karmaşası Yaşatmayın

Firmanızın adı X Dijital Reklam Ajansı ise tüm sosyal medya varlıklarınızda bu konsepte uygun bir kullanıcı adı belirleyin. Bir yerde @xdijital başka bir sosyal medya platformunda @xdijitalajans yapmayın.

Bio, Vitrin veya Hakkımda Kısımlarını Düzenleyin

Firmaların yaptıkları en büyük hatalardan biri de sosyal medya hesaplarını açtıktan sonra vitrindelerini gelişigüzel şekilde bırakmalarıdır. İşletmenizle irtibata geçmek isteyenler, hangi ürünleri sattığınızı öğrenmek isteyenler mutlaka bio ve hakkında bölümlerini ziyaret edeceklerdir. Bu alanların işletmenizin kurumsal gücüne uygun şekilde doldurulması gerekir.

Hazır Yanıt Sistemlerinden Faydalanın

Facebook sayfanız için otomatik bir hızlı yanıt oluşturun. Bu yanıt sistemine mutlaka farklı bir iletişim seçeceği bırakın. Örn: Firmamıza ulaştığınız için teşekkürler. Size en kısa sürede yanıt vereceğiz. Dilerseniz bize 0312…..’den de ulaşabilirsiniz’’ Böylece firmanıza mesaj atanlara alternatif bir iletişim kurma seçeceği vermiş olursunuz. Aynı şekilde Instagram’da da hazır mesajlar oluşturup mesaj atan müşterilerinize bu mesajlarla karşılık verebilirsiniz.

Kapak ve Profil Fotoğrafları

Tüm Sosyal medya mecralarında benzer görseller kullanın böylece marka imajınızı hafızalara kazıyın.

Sosyal Medyada Analiz ve Planlama

İstatistiklerden Yararlanın

Sosyal medya hesaplarınızın istatistiklerini mutlaka inceleyin. Takipçileriniz hangi günler yada hangi saatlerde sosyal medyada aktifler bunu gözlemleyin. İçerik paylaşımını bu saatler ve günlere göre ayarlayın.

Rakipler Ne Yapıyor?

Rakiplerinizi belirleyin ve sayfalarını takibe alın. Yaptıkları işleri ve etkileşimlerini analiz edin. Özellikle sosyal medyada sizden önce varolmuş firmalara ve dijital medyada hangi içeriklerle daha güçlü hale geldiklerine bakın.

Güçlü Olamayacağınız Yerde Olmayın

Pakistan treni gibi bütün sosyal medya iconlarını sıralayacağınız bir yapıya ihtiyacınız yok.

Aksine eğer firma yapınıza ve hedef kitlenize uygun olmayan platformlar varsa buralarda olmamak sizin için bir avantaj da olabilir. Örneğin bir restoran işletiyorsanız Instagram, Facebook gibi alanlar kitlenizle etkileşime girmek için size çok cazip bir ortam sunar ancak aynı etkileşimi Pinterest’te yakalayamazsınız.

İçerik Planlama

İçeriklerinizi bir plan doğrultusunda yayınlayın. Facebook’un planlama aracı bu konuda size yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Etkileşim Artırma

İyi Sloganlar Üretin

Görsellerinizi çekici kılacak iyi sloganlar geliştirin.

Yaratıcılık ve Samimiyet Kol Kola Gezsin

Dediğimiz gibi bu platformlara çoğunlukla insanlar ya arkadaşlarının yada kendine yakın hissettiği kişilerin neler yaptığını görmek için giriyorlar. Yani samimiyet arıyorlar. Bu ortamda kamu spotu kıvamında içerikler size başarı getirmeyecektir.

Videolarınıza SEO Çalışması Yapın

Tıpkı Google arama yada görsel ağındaki gibi videolara da SEO çalışması yapmalısınız. Videolarınız ilgili kitleye ulaşabilmesinin yolu iyi bir SEO çalışmasından geçer.

İnsanlara Sosyal Medyada Sizi Takip Etmeleri İçin Bir Sebep Verin

Kusura bakmayın önemli gün ve haftalarda paylaşımlar yapan, mutlu pazarları, hayırlı cumaları sektirmeyen bir hesabı takip etmek için sosyal medyada değil kimse. O iş için bir duvar takvimi almak daha mantıklı olacaktır. Bir kişi bir doktoru takip edecekse o doktorun o kişinin ihtiyacına yönelik bir şey söylemesi gerekir. Bu bir restoransa yemek üzerine güzel espiriler görmesini sağlamalısınız. Örnekler çoğaltılabilir ancak işin püf noktası:

‘’Ne kadar yaratıcılık o kadar etkileşim.’’

Başarı Hikayelerinden İlham Alın

Hemen her sosyal medya platformu sosyal medyayı kullanmada başarılı olan kişilerin ve firmaların hikayelerine yer verir. Bakmak isteyenler için Instagram'ın başarı hikayelerini buraya bırakıyorum. Bunları okuyun. Kendinize uyarlayabilecekleriniz var ise uyarlayın.

Etkinlik veya Workshoplar Düzenleyin

İnsanların sosyal medyada görmek isteyecekleri şey samimiyettir. O yüzden aradaki mesafeleri kaldırın. Etkinlikler ve workshoplar düzenleyerek firmanızı yeni kitlelere tanıtın.

İçeriklerinizi Tanıtıma Çıkın

Eğer ki öne atılım ‘’Hey işte buradayım’’ demeseydi Fredy Mercury’i hiç tanımıyor olabilirdik. Kim bilir onun gibi yada daha iyi kaç ses ‘’işte buradayım’’ diyemediği için kulaklarınızla buluşamadı. İçerikleriniz ne kadar iyi olursa olsun onları birileri buluşturmak için onların feedinde göstermeniz gerekir. Bunun için de doğru hedef kitleye doğru sosyal medya stratejisi ile doğru içerikleri göstermek gerekir.

Yorum Yaptırın, Yorumlara Cevap Yazın

Müşterilerinize mutlaka yorum yaptırın onların memnuniyetini ölçün bu hem sizin gelişiminize katkı sağlayacak hem de güçlü yorumlar sayfanızın potansiyel müşterilerin gözünde artı kazanmasını sağlayacaktır.

İstikrarlı Olun

Sosyal medyadaki durumunuz güneş altındaki çiçekler gibidir. İstikrarlı şekilde su verdikçe yaşarlar hatta canlılığını artırarak büyürler. Vermezseniz ise canlılıklarını kaybedip solarlar. Solmamak için sosyal medyanızda istikrarlı şekilde ( sürekli değil) paylaşım yapın.

Bu yazımızda olabildiğince sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekenleri özetledik. Bu çerçevede bir sosyal medya yönetimi ile sizde bu platformları sadece bayrak salladığınız alanlardan çıkarıp müşteri portföyünüzü geliştirdiğiniz mecralara çevirebilirsiniz. Şimdiden kolaylıklar dileriz.

Teklif Al

VIEW ALL

Etiketler

TOP