Site Hızını İyileştirme

site hızını iyileştirme2010 yılından itibaren site hızı SEO faktörlerinden biri haline geldi. Site hızının SEO’yu nasıl etkilediğini  Site Hızının SEO’ya Etkisi yazımızda belirtmiştik. Sitenizin performansının hızdan nasıl etkilendiğini öğrenmek isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz. Ancak biz burada arama sitenizi nasıl hızlandıracağınızdan bahsedeceğiz. Çünkü site hızını iyileştirme kısa vadede giderek önemini artıracak gibi görünüyor.

Not: Bize sorarsanız uzun vadede hız konusu internet dünyasında bir problem olmaktan çıkacak ve bu nedenle SEO kriterleri arasından kalkacak. Ama öyle görünüyor ki hız probleminin aşılacağı günlere daha çok var. Bu durumda yapmamız gereken şey rakiplerimizden daha hızlı siteler ortaya koymak.

Gelin şimdi site hızını iyileştirme adına neler yapabilirsiniz bunlara göz atalım.

Site Hızını Kontrol Etme

Sitenizi hızlandırmak için öncelikle hızını ve performansını ölçmelisiniz. Bundan belki 5 sene önce bile firmalar web masterlara yaptırdıkları sitelerin ne kadar çalışır durumda olduğunu bilmiyordu.

 • Site resposive mi?
 • Kolay dolaşım yapısına sahip mi?
 • Kolay ulaşılabiliyor mu?
 • Hızı Nasıl?
 • Performansı nasıl?

Bu sorulara cevap bulmak biraz zor olabiliyordu.

Tasarımı güzel ama aslında sadece bir adresten ibaret, hiç bir verimliliği olmayan milyonlarca site ile dolu dijital dünya.

Bu konuda artık tüm web site sahipleri çok şanslı. Çünkü uzman olmanıza gerek kalmadan başta Google olmak üzere bir çok firma sitenizin performanısı ölçebileceğiniz araçlar sunuyor size. Yapmanız gereken tek şey sitenizin adresini bu araçlara yazmak.

Not: Pingdom’ı bilerek buraya almadık. Çünkü Türkiye verilerini çok sağlıklı bulmadık. Ama siz yine de deneyebilirsiniz.

Sitenizin URL’ini bu araçlara girin ve testinizi yapın. Size belirli sonuçlar verecektir. Tabiki bunların bir kısmını anlamakta zorlanacaksınız. Ancak genel itibari ile baktığımızda site hızını iyileştirme adına oldukça iyi raporlar sunduklarını söyleyebiliriz.

Raporunuzu aldıktan sonra önümüzde genel olarak iki yol var.

 • Siteniz WordPress ise buna uygun eklentiler üzerinden ilerleyebilirsiniz.
 • Sitenizi bir webmastera yazdırdı iseniz da bu rapor doğrultusunda ilerleme kaydetmesini sağlayabilirsiniz.

site hızını artırmaSite Hızlandırma:

1- Resimeleri Optimize Edin:

Web sitelerinde karşılaştığımız en büyük problem genellikle resimlerin iyi bir şekilde optimize edilmemiş olmamasıdır. Bu da yüklenme sürelerini geciktirir.

Sitenizin Resimlerini Nasıl Optimize Edersiniz?

Yapılacak bir kaç şey var tabi ama biz size en basit düzeyde bir tavsiyede bulunacağız. Aldığınız raporda hangi resimlerin optimize edilmesi gerektiği yazacaktır. Bu resimleri alın ve resim optimizasyon araçlarına bırakın.

Resim optimizasyonu için size iki site öneriyoruz.

İki site de başarılı sonuçlar veriyor.

Optimize edilmiş resimleri eskileri ile değiştirin. Resim optimizasyonu site performansını artırmada genellikle iyi sonuçlar verir.

Not: Site hızınızı iyileştirmek istiyorsanız web sitenizde mümkün olduğunca minimal bir anlayışla hareket edin. Sade bir tasarım her zaman daha başarılı sonuçlar verir. Resimleri gerekmedikçe kullanmayın.

2- Kullanılmayan CSS leri Erteleyin.

Kullanılmayan CSS’ler sitenizde performans sorunu yaratır. Bunları bulup webmasterınızdan erteleyecek şekilde ayarlamasını isteyin. Wordpress kullanıyorsanız birazdan tavsiye edeceğimiz cache eklentileri ile sorunu giderebilirsiniz.

Kullanılmayan CSS leri https://unused-css.com/ sitesi üzerinden tespit edebilirsiniz.

3- Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın

Önbellekleme özelliği sayesinde sitenizi daha hızlı açılabilir hale getirebilirsiniz. Wordpress kullanıyorsanız eklentiler site hızını iyileştirme konusunda yeterli performans artışı sağlayacaktır. Çünkü bu eklentiler aynı zamanda;

 • JS ve CSS leri erteleme
 • CSS ler ve JS lerin boyutunu küçültme
 • Oluşturmayı engelleyen JS leri kaldırma
 • HTML i küçültme
 • HTTP isteklerini azaltma
 • Resimleri optimize etme
 • Lazy Load

gibi özellikleri ile site performansını artıracaktır.

Sitenizi hızlandırmak için WordPress eklentileri.

Bunlar WP’de en fazla kullanılan cache eklentileri. Her üçü de benzer özelliklere sahip. Türkiye’de dil seçeneğinden dolayı ağırlıklı olarak WPFC kullanılıyor. Premium kullanırsanız performansınız şüphesiz daha da artacaktır.

Not: Godady gibi bazı sunucular size WP Hosting gibi bir seçenek sunar ve eklentiye gerek duymadan da sitenizin performansını kendi araçları ile artırabilir. Sitenizi bu hostinglere taşıyarak da site performans değerlerine bakabilirsiniz.

4- CDN Ekleme.

İçerik Dağıtım Ağı - Content Delivery Network-  sitenizin yüklenme hızını artırmak için mükemmel bir araçtır. CDN, sitenizi kullanıcılara daha yakın hale getirir. Örneğin siteniz İstanbul’dan host ediliyor ama ziyaretçilerin Japonya’dan bu durumda Japon ziyaretçiler için sitenizin yüklenme hızında problemler olacaktır. Bir CDN ekleyerek, sitenize ziyaretçinizin yakınındaki bir yerden hizmet verebilirsiniz.

Not: Özellikle uluslararası bir satış veya müşteri kitleniz var ise CDN kullanımı faydalı olacaktır.

Sonuç.

Site hızını iyileştirme size inanılmaz artılar sağlayacaktır. Özellikle mobil tarafında artık hız en öncelikli kriterler arasına dahil oldu. Yüklenmeyen bir sitede ‘’ Content is the King’’ kuralı ne kadar uygulanırsa uygulansın ulaşılamadığı sürece o içerik Google açısından bir anlam ifade etmeyecektir. Sitenizi hızlandırarak hem SEO performansınızı artırabilir, hem de kullanıcılarınıza daha iyi bir site deneyimi sunabilir ve böylece kitlenizi de genişletebilirsiniz.

Tavsiye!

SEO ile ilgileniyorsanız işin göbeğinde anahtar kelime çalışmasının olduğunu da biliyorsunuzdur. Öyleyse SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması yazımızı da okumayı ihmal etmeyin. Çünkü iyi bir SEO çalışması için geç kalmış olmak istemezsiniz.

Teklif Al

TOP