Site Hızı SEO’yu Nasıl Etkiler?

İnsanlık son bir kaç yılda 10 binlerce seneye bedel bir değişim yaşadı. Bu inanılmaz hızdaki dönüşüm yavaş olanı hep geri plana iten bir macerayı da beraberinde getirdi. Bundan tabiki SEO da nasibini aldı. SEO Ajansları hız öncelikli rakip analizleri yaparak müşterilerini öne çıkarmanın gayretine girdi. İnsanlar her alanda daha çabuk hizmet almak istediklerinden sitenizin hızı da bu beklentiye karışılık vermesi artık kaçınılmaz hale geldi.site hızının SEO'ya etkisi.

Site Hızı Neden Bir SEO Kriteri?

İşin gerçeği SEO kriterleri arasına site hızı neden girdi diye düşünmeye gerek yok. Çünkü Google insan beklentilerine göre kendini şekillendiriyor. Gerçek hayattaki davranışlarımızla dijitaldeki davranış biçimlerimiz çok da farklı değil. Bir kargo firması ürününüzü hızlı ve sağlam şekilde size ulaştırıyor ise bu firmaya güzel puan verirsiniz. Ürününüz sağlam şekilde gelse dahi eğer geç geliyorsa firmanın puanını kırarsınız. Her ikisinin olmadığı seçeceği ise hiç konuşmuyoruz. Google da site yüklenme hızının kullanıcı deneyiminin önemli bir parçası olduğunu görüyor.

Bir sitenin geç yüklenmesi hem maliyeti artırır hem de zamandan çalar.

2016’da ortaya konan bir araştırma bir web sayfasının üç saniyeden uzun sürede yüklenmesi halinde mobil ziyaretçilerin % 53’ünün siteye girmekten vazgeçtiğini gösterdi. İsterseniz siz de TestMySite ile site hızınıza göre tahmini mobil müşteri kaybınızı ölçebilirsiniz.

Yavaşlık Size Neler Kaybettirir?

Kullanıcılar sadece o anda siteye giremediler veya vazgeçtiler. İş bu kadarla kalıyor mu? Tabiki hayır. Kullanıcıların zihninde markanızla ilgili olumsuz bir imaj oluşuyor. Benzer konu aramalarında önlerine çıksanız dahi hafızalarına ‘’girilemeyen site’’ olarak kazındığınız için sizin yerinize başka web sitelerini tercih edeceklerdir. İşin boyutlarını görebiliyor musunuz? İşte bu yüzden, Google’ın sitenizin hızını 2010’dan itibaren SEO sıralama kriterleri arasına aldı. 2018’den itibaren ise mobil için de hız deneyimini önceleyeceğini açıkladı. Kullanıcılar sitenizin hızından hoşlanmazsa bu sıralamanızı ciddi anlamda etkileyecektir. Hız konusu sadece Google kriterleri olarak karşımıza çıkmıyor. Sanal dünyada müşteri davranışları üzerine yapılan hemen her araştırma hıza vurgu yapıyor.

  • Amazon, her 100ms'lik gecikmenin, satışlarda % 1 kayıp oluşturduğunu görmüş durumda ve buna yönelik tedbirler alıyor.
  • Kullanıcıların % 47'si bir sitenin 2 saniyeden daha az sürede yüklenmesini bekliyor (wired.com)

Tabiki Google bütün bu verileri izliyor. Sitenizi ziyaret edenlerin sitenizden hızla ayrılmaları, yada girmeye çalışırken vaz geçmeleri gibi durumları hanenize eksi olarak yazıyor.

website hızlandırmaSite Hızı Nasıl Artırılır? Sitenizi Hızlandırma Vakti Geldi!

Aslında web sitenizi optimize etmek de o kadar zor değil. Gerekli denetimleri yapıp sitenizi hızlandırabilirsiniz. Google çıkardığı denetim araçları ile web sitesinden hiç anlamayan iş sahiplerinin bile kendi web sitelerinin performansını ölçebilecekleri imkanlar sunuyor. Gelin şimdi Google’ın site performansı için sunduğu araçları sıralayalım.

  • Lighthouse : Google Chrome mağazasından eklenti olarak yükleyebilirsiniz. Bu eklenti sayesinde sitenizin performansını kıyaslamalı olarak görebileceksiniz.
  • WebPageTest : Yavaş kaynakları ve düğümleri tespit etmek için idealdir.
  • TestMySite: Sitenizin mobil hız performansını ölçebilirsiniz.
  • Pagespeedİnsight :  Verileri Lighthouse'dan çekerek sitenizle ilgili geniş bir rapor ortaya koyar. Biz de denetimlerde bu aracı ve TestMySite'ı tercih ediyoruz.

Peki Ya Sonra?

Sitenizdeki eksikleri tespit ettiniz. Bundan sonra yapılacak bir kaç şey var. Siteniz Wordpress ise bazı eklentiler ile sitenizin performansını artırabilirsiniz. Eğer baştan yazılmış bir siteden bahsediyor isek kesinlikle bir webmaster ile çalışarak raporun size sunduğu veriler doğrultusunda hız iyileştirmelerini yapmalısınız.

Küçük bir notu da yeri gelmişken aktarayım. Hız problemlerinin büyük bir kısmı sunucu bazlı problemlerle ilgilidir. İyi bir sunucudan hizmet aldığınızda aslında bir çok problemi de çözersiniz.

Sonuç

Hızın artık her alanda önemli olduğu bu dönemde hızını artırmak sitenizin SEO performansını önemli ölçüde etkileyecektir. Özellikle rakiplerinizden hız açısından geri kaldıysanız insanlar daha çabuk ulaşabildikleri rakip sitelere yönelecek ve her gün sıralamanız gerileyecektir.

İşin Özü: Biraz Hareketlenin.

Teklif Al

VIEW ALL

Etiketler

TOP