SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalı?

Anahtar kelime araştırması aslında SEO stratejinizin en önemli parçasıdır. Oldukça zorlu geçen bir süreçtir ama sonuçları doğru ellerde uygulama bulursa yüz güldürür.

Bu yazımızda size anahtar kelime araştırmasını nasıl yapmanız gerektiğini detayları ile anlatmaya çalıştık. Yazı belki sadece SEO uzmanlarını ilgilendiriyor diye düşünüyor olabilirsiniz ama dijital medya pazarlamasında da benzer yöntemler kullanmak durumunda olduğunuzu unutmayın. Keyifli okumalar.

Anahtar Kelime Araştırmasıanahtar kelime araştırması

Hadi gelin önce nedir bu anahtar kelime araştırması? Buna bir bakalım.

Aslında anahtar kelime çalışması hangi alanlarda yükselmek istediğinizle, insanların sizin ürünlerinizi hangi terimlerle Google’da arattığını anlamanızı sağlayan bir çalışmadır.

Peki Her Şey Anahtar Kelime mi?

Tabiki hayır. İnsanlar kelimeleri yan yana getirerek ihtiyaçlarını arama motoruna yazarlar. Ancak bu ihtiyaçlarına en kısa şekilde ulaşmak için yaptıkları bir tercihtir. Yani aradıkları şeyi başıyla sonuyla tarif ederek Google’a yazmazlar.

İçeriğiniz kişinin aratma amacına uygun değilse sayfadan çıkış oranlarınız artacak ve bu da SEO  çalışmanızı olumsuz anlamda etkileyecektir.

Yani her zaman ifade edildiği gibi ‘’ Content is the King’’

Bu durumda anahtar kelime araştırması aslında anahtar kelime çalışmasını da kapsayan daha büyük bir şeye dönüşüyor. Yani anahtar kelimeleri bulmanın ötesine geçip aynı zamanda bu anahtar kelimelerin içeriğinize doğru şekilde dağıtımı ve ilgiliğini de sağlamanız gerekiyor.

Anahtar Kelime Çalışmasına Ne Zaman Başlamalıyım?

Aslında ideal olan bunu web sitenizi oluştururken yapmaktır. Çünkü ilk iliklenen doğru düğme geri kalan adımları da etkileyecektir. Web sitenizi yaparken eğer insanların sizin ürünlerinizi nasıl aradığını bilirseniz zaten iyi bir avantaj yakalamışsınız demektir. Bundan sonra bu kelimeleri ve yoğunluğunu doğru şekilde sitenize dağıtmanız kalıyor.

Yada yeni bir ürün çıkaracaksınız. Eğer bu ürünü çıkarmadan önce ilgililiği yakalayacağınız bir pazar araştırması ve anahtar kelime araştırması yapmazsanız ürün ortaya çıktığında dijital dünyada rekabet imkanı az olacaktır.

Dananın Kuyruğunun Koptuğu Yer: Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırmanızı 4 başlıkta toplamanızı tavsiye ederiz.

 • Oturun masaya ve işinizin aslında tam olarak ne olduğunu, ne ürettiğini, hedeflerini yazın.
 • Sonra bu kavrama uygun olarak hangi kelimelerde Google’da üst sıralara çıkmak istiyorsanız bunların bir listesini çıkartın. Bu kelimelerin arama hacimlerine ve rekabet oranlarına bakın. Alanınızda yüksek rekabet varsa daha düşük rekabetin olduğu ilgili kelimeler üzerinden ilerlemeye çalışın.
 • Arama amaçlarını düşünün. İnsanlar neyi nasıl arıyor? Siz olsanız nasıl arardınız? Bir şeyi aradıklarında aslında hangi cevapları almak istiyorlar? Bunlara tatmin edici cevaplar vereceğiniz içerikler oluşturun.
 • Son olarak da bu anahtar kelimelere göre web sitenizde bir kategorilendirme çalışması yaparak her birine ayrı sayfa açın. ( detaylar geliyor. Panik yapmayın.)

Şimdi bunları tek tek inceleyelim.

1- Sahi Ne İş Yapıyorsunuz Siz?

Kendinize sorun. Yaptığınız işi nasıl tanımlıyorsunuz? Web siteniz tam olarak neyden bahsediyor? Kimlere ulaşmaya çalışıyorsunuz. Kitlenize ne vadediyorsunuz? Sizi aynı şeyi vaadeden diğer firmalardan ayıran özellikleriniz neler?

Belki ilk etapta soruları cevaplamakta biraz zorlanacaksınız. Kendinize zaman verin ve mutlaka aklınıza gelen her detayı not alın. Sonunda karşınızda net bir tablo oluşacaktır.

2-  Anahtar Kelime Listelemesi

Anahtar kelimelerin sitenize uyduğundan emin olun. Arama terimleri ile siteniz uyumlu olmalı. Bunu da check edebileceğiniz ücretli ve ücretsiz araçlar var.

Ücretli ve Ücretsiz Anahtar Kelime Araçları

 • Bu konuda Google Keyword Planner  oldukça yardım sever bir hayır kuruluşu olarak karşınıza çıkacaktır. Çekinmeyin kapısını tıklatın.
 • Ubersuggest de araştırmanıza katkı sağlayacak başka bir ücretsiz tool. Müşterilerimize kullandığımız ve çok da faydasını gördüğümüz bir araç. Şiddetle tavsiye ederiz.
 • Keywordtool IO da kelimelerin hangi fraksiyonlarda arandığını size gösterir ancak hacimleri göstermek için sizden para ister. Siz de buradan kelimeleri export edip Google keyword planner dan hacimleri aratma yoluna gidebilirsiniz.
 • SEM ve Ahrefs size bir tık (ama bayağı büyük bir tık) daha ötesini sunacaktır. Bu araçlar ücretli olduğu için daha çok profesyonellerin tercihi oluyor. Yatırımınızın, bu araçları kullanmaya değecek kadar büyük olduğunu düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.
 • Search Console sitenize gelen organik trafiği ölçer ve hangi kelimelerde gösterim ve tıklama aldığınızı size gösterir. Böylece hangi kelimelerde gösterim alıp az tıklama aldığınızı ölçerek buna göre sitenize bir yol haritası çizebilirsiniz. Google’ın bir çok aracı gibi bu da ücretsiz bir araç.
 • LSI Keyword size farklı bir güzellik yapıyor. Yazdığınız anahtar kelimenin semantiklerini bulup karşınıza çıkarıyor. Türkçe için çok sağlıklı veriler alıyoruz desek yalan söylemiş oluruz. Ancak yine de çalışmanızı yaparken göz atmadan geçmeyin. Ücretsizdir.

3- Arama Amaçlarını Düşünün

Birisi arama motoruna bir şey yazıyorsa 4 amaçla işlem gerçekleşir.

 1. Satın alma
 2. Belirli bir  siteye ulaşma
 3. Belirli bir bilgiye erişme yada bir bilgiyi öğrenme
 4. İşlem yapma. Genelde satın almalardan önce veya sonra gerçekleşir.

Sizin için hangi amacın uygun olduğunu bulun ve içeriklerinizi buna göre oluşturun.

4- Bu İçeriklere Yönelik Açılış Sayfaları Oluşturun

 • Eğer alanınızda uzun soluklu var olmak istiyorsanız o zaman iyi tasarlanmış ve güzel içerikleri olan açılış sayfaları oluşturun. Peki her anahtar kelimeyi mi açılış sayfaları yapacağız? Tabiki hayır. Arama hacimlerini düşünün.

Örneğin “Ankara Google Reklam Ajansı” anahtar kelimesinin aylık araması 400 diyelim. “Ankara Google ads” kelimesinin ise 70. Bu durumda 70 aylık arama hacmi olan kelime için ayrıca bir sayfa açmak yerine bu kelimeyi “Ankara Google Reklam Ajansı” için yaptığınız açılış sayfasındaki içeriğinize yedirin.

 • Düşük arama hacimli her kelime için ayrıca açılış sayfası oluşturmak arama motorları tarafından yanlış algılanır ve sayfa değerini düşürür. Bunlar için ayrıca sayfa oluşturmayın.
 • Eş anlamlı kelimeler için ayrıca sayfa oluşturmayın. Bunları da aynı içeriğe yedirerek sayfanızı optimize edin.

Uzun Soluklu Strateji Oluşturma

Eğer sitenizden ekmek yemek istiyorsanız günü kurtaran cambazlıklar yada kestirme yollar size asla fayda sağlamayacaktır. Yalnızca bir yada bir kaç anahtar kelimede üst sıralarda var olmak da bir süre sonra iş görmez hale gelecektir. Bu bölümde uzun soluklu anahtar kelime stratejisini nasıl kuracağınızdan bahsedeceğiz.

Sitemde Kaç Anahtar Kelime Olmalı?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok ama çok aşırıya kaçmamalısınız. Mesela 2 bin olmamalı.

İşletmeler genelde bir kaç yüz kelimeye odaklandıklarında olumlu dönüşler alırlar.

Peki anahtar kelimeleriniz elinizde. Nelere yatırım yapmak istediğinizi biliyorsunuz. Şimdi ne yapacaksınız?

Anahtar kelimelerinizi sıralayın. Hangisi daha önemli ise bunlar için ayrıca bir liste tutun ve ilk olarak bu içeriklere yoğunlaşın.

Long Tail (Uzun Kuyruklu) Anahtar Kelimelere Odaklanın

Bu stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır. Bu kelimelerin özelliği şudur.

 • Daha az arama trafiği vardır ve rekabet daha düşüktür.
 • Sizi daha hızlı sonuca ulaştırır.
 • Dönüşüm Değeri Yüksektir.

Örneğin bir tatil bloğunuz var. Van'a tatile gidenlerin sitenize gelmelerini ve tavsiyelerinizi okumalarını istiyorsunuz. Karşınıza çıkan anahtar kelimeler içinde “Van” kelimesi yüksek arama hacmi ile iştah kabartıyor. Bu kelimeye yatırım yapmak mı daha doğru yoksa “Van'da yapılacaklar”, “Van'da kalınacak yerler” vb. uzun kuyruklu ve daha az araması olan kelimelerde mi ilerlemek gerekir?

Bir düşünelim. Van kelimesini kimler arayabilir?

Cevap: Herkes.

Coğrafyada arkadaşlarına mahcup olmak istemeyenlere kadar çok geniş bir kitleden trafik alabilirsiniz. Bir de bu kişilerin ilgiliği söz konusu. Yani sadece coğrafi bir terimi öğrenmek istiyorsa sitenizde kalma süresine nasıl olumsuz etki edecektir.

Peki Van'da yapılacaklar kelimesini kimler aratır?

Tabiki tatil hazırlığı olanlar. Bu kişi tam olarak da sizi arıyor. Biri bana tavsiye versin istiyor.

Sanırım işin mantığını çözdünüz.

Rekabeti Kontrol Edin

Peki her zaman bu böyle mi işler. Yani sürekli uzun kuyruklu kelimelere mi yatırım yapmak gerekir. Bunun cevabı da hayır. Burada iki parametreye dikkat edin

 • İlgilik
 • Rekabet

Eğer radarınızdaki kısa kuyruklu kelimelerde ilgililik var ise ve rekabet de düşükse o zaman neden kendinizi sınırlayasınız ki?

Anahtar Kelime Rekabetini Nasıl Kontrol Edeceğiz?

Bu konuda şöyle bir yol haritamız var.

Google babaya soracağız.

 • Keywordplanner a gidin ve Google’da yükselmek istediğiniz kelimelere bakın.
 • Sonra bu kelimeler ile Google’da arama yapın.
 • İlk sayfada çıkan siteleri kontrol edin.

İşte rakipleriniz!

 • Bu sitelerin içerikleri nasıl?
 • Profesyonel mi duruyorlar yoksa amatör mü?
 • Tanınmış markalar mı?
 • Geniş bir reklam ağında bu firmaları görüyor musunuz? Örneğin tv reklamları. Çünkü genele çıkılan reklamlarda marka bilinirliği yüksektir ve Google sıralamasında da bu yüzden üst sıraları kapabilirler.
 • Bu alanda reklam var mı? Reklam varsa rekabet de zorlaşıyor demektir.
 • Rakip firmaların sitelerinde ne kadar makale var.
 • İlgilik yüksek mi?
 • Site hızı sizden iyi mi?

Tüm bu sorular ve alacağınız cevaplar rekabeti değerlendirme açısından size ip uçları verecektir.

Tavsiye: Yeri gelmişken belirtmekte fayda var. Sitenizin hızının rakiplerinizden önde olması size SEO çalışmanızda önemli bir avantaj sağlayacaktır. Site hızınızı artırmak için Site Hızını İyileştirme yazımızı okumayı ihmal etmeyin atabilirsiniz. Ayrıca Site Hızı SEO’yu Nasıl Etkiler?  yazımızı da faydalı bulacağınıza eminiz.

Rekabetimi Nasıl Kıyaslarım?

Yapılacak şey aslında çok basit.

Kendi sitenizi bir sekmede açın diğerinde ise bu alanda ilk sayfayı işgal eden rakiplerinizi. Siteniz bu sitelere göre nasıl duruyor. Benzer bir pazarlama bütçeniz var mı? İşte bu kadar.

Eğer iyi olduğunuzu düşünüyorsanız sektörünüzün omurga anahtar kelimelerine odaklanabilirsiniz. Eğer soru işaretleriniz varsa bu durumda daha uzun kuyruklu kelimelere doğru yelken açın.

Sürekli İzleyin ve Tekrar Deneyin

Rekabete girdiğiniz kelimelerde ilk sayfaya yükselemiyorsanız içeriğinizi gözden geçirin yada daha uzun anahtar kelimelere odaklanın.

Sayfada kalma sürelerini takip edin. Eğer girenler çok kalmadan çıkıyorsa o zaman içeriğe bir göz atmalısınız demektir.

Eş Anlamlı ve Alakalı Kelimelerle Makalelerinizi Güçlendirin

Bunlar doğrudan sizin anahtar kelimeniz değildir ama eş anlamlı olabilir. Örneğin Kemal Sunal ve İnek Şaban. Anahtar kelimeniz Kemal Sunal olabilir ancak yazınızda İnek Şaban’a da vurgu yapın.

Alakalı unsurları devreye sokmayı da unutmayın. Mesela Hababam Sınıfı, Kemal Sunal ile alakalılık gösteren bir kelimedir. Kısaltmalar ve eş anlamlılarda gözünüzden kaçmamalı.

Sonuç

Anahtar kelime araştırması uzun bir SEO stratejisinin olmazsa olmazıdır. Nitelikli makaleler yazabilmek için nitelikli bir anahtar kelime çalışması yapmanız gerekiyor. Tabi bu daha başlangıç. Yine de en zor kısım, bu anahtar kelimelerle etkili ve ilgili içerikler oluşturmaktan geçiyor. Bunun için de kafamızın içindekine ve güçlü parmaklara sarılmak gerekiyor.

VIEW ALL

Teklif Al

Etiketler

TOP