Anasayfaya SEO Yapılır mı?

anasayfaya seo nasıl yapılır?

Google veya diğer arama motorları için anasayfanızı optimize etmeye ana sayfa SEO 'su denebilir. Peki gerçekten böyle bir SEO çalışması yapılabilir mi? Biraz cesurca olacak ama HAYIR. Bu hayal kırıklığı yaratan bir cevap olmuş olabilir. Özellikle de uzun süredir anasayfanızı sıralamaya sokmaya çalışıyorlarsanız.

İyi bir web sitesi oluşturduysanız, anasayfaya gelen bir çok backlink varsa, anasayfanız muhtemelen işletme adınız veya markanız için yine de sıralamaya girecektir. Ancak anasayfanız aslında sadece marka vitrinidir. Nasıl ki iletişim sayfanıza SEO yapmıyorsanız anasayfanız için de - anahtar kelime bulma, buna göre optimizasyon yapma vs gibi - bir çalışmaya girmemelisiniz. Tabi bu, hiç bir şey yapmamalısınız anlamına gelmemeli.

Anasayfanız için iyi bir kullanıcı deneyimi sunar, hızlı bir açılış sayfası oluşturur, sosyal medya etkileşimi gibi diğer parametreleri sağlıklı çalıştırırsanız anasayfanız rakip markalar arasından sıyrılmaya başlayacaktır.

Anasayfa Optimizasyonu 

Anasayfa için kelime optimizasyonu gibi şeyler yapmasanız da yine de Google da marka olarak indeks alabilmek ve sıralamanızı yükseltmek için yapılabileceklerden bazıları şunlardır.

 • Sayfa başlığınızın marka adınıza veya ana ürününüze odaklandığından emin olun. Buna uygun bir kelime seçin ve title ınızda bu kelimeyi kullanın.
 • Marka bilinirliği için sol üst köşeye anlaşılır, tanınabilir bir logo ekleyin.
 • Dikkat çeken net bir harekete geçirici mesajınız olmalı.
 • Kolay ulaşılabilir ve karışık olmayan bir menünüz olsun.
 • Mutlaka OG etiketiniz olsun.
 • İçinde harekete geçirici mesaj içeren bir meta açıklamanız olsun.
 • Görüntü kalitesi iyi ve güzel ürün resimlerinin yanında harika bir sloganınız da olmalı.
 • Footer bölümü ve ana sayfanızın diğer alanlarında bir çok bağlantı vererek kafa karışıklığına sebep olmayın.
 • Kolay ulaşılabilir ve görünür bir yere iletişim bilgileri, sosyal medya hesapları ve varsa bülten aboneliğini ekleyin. (Footer olabilir)
 • Sayfanızı hızlı açılır hale getirin. Daha fazla bilgi için Site Hızını İyileştirme yazımıza göz atın.
 • Mümkünse arama çubuğu ekleyin.

Peki tüm bunlar anasayfanızı yükseltmek için yeterli olacak mı? Aslında yukarıda saydıklarımızın yanında yapılması gereken derin bir çalışma daha var. Bir örnek üzerinden konuyu kapatalım. Ankara Dijital Medya Ajansı bizim ürünlerimizin hepsini kapsayan ana kelimemiz. Ancak bu anahtar kelimeyi anasayfamızın hiç bir yerinde kullanmadık. Sadece sayfa başlığında geçiyor. Buna rağmen Google SERP'te ilk sayfada sıralama alıyor. Peki bu nasıl oluyor? Yukarıda saydığımız maddelerin yanında Google alt sayfaları tarıyor ve bu sayfaların hangi kelimelerden ve hangi lokasyondan trafik aldığına bakıyor. Bu trafik sitede anlamlı bir dönüşüm yakalıyor mu bunu değerlendiriyor. Bunun sonucunda da Sosyaloq= Ankara Dijital Medya Ajansı şeklinde bir çıkarım yaparak sizi ilk sayfada sıralamaya sokuyor. Yani SEO, Google Reklamları, E Ticaret Reklamları gibi hizmetleri arayanlar bizim ilgili sayfalarımıza gidiyor ve bu sayfadan tatmin edici bir cevap alıyorsa Google bunları kapsayan marka kelimemiz üzerinden anasayfamızı ödüllendiriyor.

Sonuç

Anasayfa için yapılacak optimizasyon tamamen marka indeksleme üzerine kurulmalıdır. Siz alt sayfalarınızda alanınızla ilgili yeterli çalışma yaptığınızda Google sizin için bir marka konumlandırması yapacaktır ve bu da SERP sıralamanızı etkileyecektir.

Teklif Al

TOP